• Rabattkod i kassan - Villaspa ger dig 5%
  • Fri frakt från 1000 kr!
  • Betala med Swish, faktura eller kontokort

Det råder en hel del förvirring (med all rätta) kring benämning av storlekar på rör och tryckslang till spabad.

Det finns en mix av rör/tryckslang med tum-mått (imperial) och mm-mått (metric). Och för att göra livet svårare, så är inte en tum en tum i denna branschen :/

Som grädde på moset använd man oftast samma benämning för pumpanslutningarna som man gör för rör/tryckslang, men det är helt olika mått som gäller (se Anslutning mellan pump och rör/tryckslang för mer information).

Rör/tryckslang i tum-mått

När det gäller tryckslang och rör som mäts i tum (omnämns ofta som imperial size på engelska sidor) så är det knepigare.

Benämningen av måtten kommer från den nordamerikanska standarden NPS (Nominal Pipe Size), som är baserad på den nominella diametern på röret samt ett Schedule (som specificerar godstjockleken på röret).

Rör till spabad tillhör Schedule 40.

Pga olika godstjocklek på tryckslang och rör så är innerdiametern i rör något större än på tryckslang. Ytterdiametern är dock konstant mellan de båda.

Vår benämning
YD mm
YD tum
Jämförbart mm-mått
0.5 tum
21 mm0.83 tum20 mm
0.75 tum
27 mm1.06 tum
1.0 tum
33.4 mm1.32 tum32 mm
1.25 tum
42.2 mm 1.66 tum40 mm
1.5 tum
48.3 mm1.90 tum50 mm
2.0 tum
60.3 mm2.36 tum63 mm
2.5 tum
73.0 mm2.86 tum
3.0 tum
88.9 mm3.5 tum

Rör/tryckslang i mm-mått

När det gäller rör och tryckslang som mäts i millimeter (omnämns ofta som metric size på engelska sidor) så mäter man alltid ytterdiametern (YD) på tryckslangen/röret! Dvs, en slang med benämningen 50 mm har YD 50 mm.

OBS! Det är vanligare med rör/tryckslang med tum-mått, och många av dessa är väldigt lika i storlek, det skiljer ca 1-3 mm jämfört med motsvarande mm-mått.

Vår benämning YD mm ID mm Jämförbart tum-mått
20 mm
20 mm15 mm0.5 tum
32 mm
32 mm25 mm1.0 tum
40 mm
40 mm
1.25 tum
50 mm50 mm42 mm1.5 tum
63 mm
63 mm
2.0 tum

Mer information

Här är lite länkar till delar av vårt sortiment inom området. Om det är något ni inte hittar, tveka inte att kontakta oss så hjälper vi er. Vi har inte lagt upp alla delar som våra leverantörer har ännu.

  • Hela vårt sortimentet av Rördelar, kopplingar, mm
  • Rör och tryckslang
  • Reduceringar, övergångar, adapters

Tänk på att alla kopplingar ska limmas med tangit-lim och att det är viktigt att man rengör delarna innan man limmar ihop dem. Man bör fasa kanterna på det som ska sammanfogas samt sandpappra fint innan man rengör och limmar. Här hittar ni Lim, primer, rengöring, mm.